Davetiye Basım Tekniği

Davetiye basım teknikleri davetiyelerin kâğıt ve benzeri maddelere basılırken uygulanan yöntemlere denilmektedir. Bir davetiye için kâğıt ve süsleme gibi detaylar ne kadar önemli ise basım tekniği de o kadar önemlidir. Gelişen teknoloji ile her geçen gün bu davetiye basımı sırasında kullanılan tekniklerin arasına yenisi eklenmektedir. Davetiyenin özelliğini ve kalitesini yansıtan en önemli unsur uygulandığı davetiye tekniğidir. Davetiye teknikleri hazır şekilde bulunduğu gibi müşterilerin talepleri doğrultusunda üzerinde birtakım değişiklikler uygulanarak da tasarlanabilmektedir. Basım tekniği davetiyeye işlenecek olan yazının rengi, kalınlığı ve dokusu gibi unsurları da etkilemektedir. Her tekniğe uygun farklı yazı stilleri bulunmaktadır. Bunun dışında ayrıca davetiye basım teknikleri uygulaması esnasında renk seçimi de oldukça önemlidir. Renklerin uygulanan tekniğe uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenilen neticelere ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle davetiye seçerken her tekniğin kendine özgü renk paletine bakarak renk seçimi yapılması gerekmektedir.

Davetiye Basım Teknikleri Nelerdir?

Davetiye basımında kullanılan teknikler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu teknikler müşterilerin taleplerine göre her ne kadar değişkenlik gösterebilse de bazı yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Her teknik uygulandığı renk, kâğıt kalitesi ve yazım şekli gibi detaylar nedeni ile birbirinden farklılıklar göstermektedir.

1-Ofset Baskı Davetiye Basım Tekniği

En hızlı sonuç alınan tekniktir. Özellikle çoklu sayıda siparişler de kullanılmaktadır. Renkli davetiye basımı konusunda tercih edilen yöntemlerarasında ilk sırada yer almaktadır. Tüm renklerin canlı şekilde kağıda işlenmesini sağlamaktadır. Elle hazırlanmış ya da fabrikasyon davetiye modellerine uygulanmaktadır. Davetiye basımında en çok kullanılan tekniktir. Ofset baskı tekniği kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır.

Tabaka Ofset Davetiye Basım Tekniği

Tabaka halinde bulunan kağıtların kullanımı ile gerçekleştirilen tekniktir. Pek çok renk seçeneğine sahiptir. Davetiyelerde sık sık uygulanan ofset tekniğidir.

Web Ofset Davetiye Basım Tekniği

Bobin halinde kağıtlar kullanılarak uygulanmaktadır. En hızlı davetiye üretim tekniğidir. Maliyet bakımından oldukça düşük bir tekniktir.

2-Lak Baskı Davetiye Basım Tekniği

Davetiye basımında kullanılan teknikler arasında en ilgi çekici olan tekniktir. Davetiyeye şık ve kaliteli bir görünüm sağlamaktadır. Parlak bir görüntüye sahiptir. Lak baskı davetiye yöntemleri kendi arasında uygulanma şekline göre 2′ ye ayrılmaktadır.

Kısmi Lak Davetiye Basım Tekniği

Davetiyelerin parlak ve şık görünmesini sağlamasının yanı sıra dış etkenlere karşı da koruyucu nitelikte bir tekniktir. Ultraviyole lak tekniği adı ile de anılmaktadır. Baskının dağılması önlenerek uzun süre saklanma imkanı sunmaktadır. En parlak uygulamadır. Kuşe kağıtlar üzerine uygulanan bu teknik sıklıkla tercih edilmektedir.

Kabartma Lak Davetiye Basım Tekniği,

Davetiyelerde isim ya da tarih gibi detayları kabartma şeklinde yazmak isteyen kişiler için uygulanan bir tekniktir. 3 Boyutlu bir görüntü sunmaktadır. Davetiyelerde zaman zaman kişinin isteğine göre istediği alanlarda uygulanmaktadır.

3-Selefon Baskı Davetiye Basım Tekniği

Davetiyelere koruyucu özellik sağlamaya yarayan bir tekniktir. Son yıllarda en sık kullanılan tekniklerdendir. Kalıcı bir baskı elde edilmesini sağlayan bu teknik kalın kağıtlara uygulanmaktadır. 2 çeşidi bulunmaktadır.

Mat Selefon Baskı Davetiye Basım Tekniği

Mat görünümlü kağıtlara uygulanmakta olan bu teknik koruyuculuk bakımından oldukça kullanışlıdır.

Parlak Selefon Baskı Davetiye Basım Tekniği

Parlak kağıtlar üzerine uygulanmaktadır. Daha göz alıcı ve şık bir duruşa sahiptir.

4-Kesim Baskı Davetiye Basım Tekniği

Davetiye tasarımlarında en yaygın olarak uygulanan teknikler arasında yer almaktadır. Davetiyelere belirli bir tasarım katmaktadır. Kendi içerisinde kesim tekniğine göre pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan kesimler, lazer kesimler ve sedefli lazer kesimler gibi pek çok uygulama tekniği bulunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir