Davetiye Basımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Davetiye basımı düğün, nişan, sünnet ve toplantıların beraberinde seminer, gezi gibi birçok tören ve organizasyon için de ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Etkinliklere katılması istenilen kişilerin bu etkinliğin amacı, saati, yeri ve kimler tarafından düzenlendiği bilgisinin verilmesini sağlamaktadır. Davetiler, hazırlanan organizasyona gelmesini istemediğiniz kişilere verilmesi ya da verilmemesi gibi durumlarda ortaya çeşitli sorunlar çıkarabilmektedir. Genellikle hazırlanmış özel davetiye kağıtlarına basılan davetiyeler, özel olarak oluşturulabildiği gibi genel bir kalıpta da basılabilmektedir. Doğru renk tercihleri ile uyumlu tasarımlar bir araya getirilerek organizasyona uygun bir davetiye ortaya çıkarılmalıdır. Kurum ya da kişi özelliklerinin davetiyelerde doğru bir şekilde yansıtılması gerekmektedir.

İnsanlar genellikle diğer organizasyonların yanı sıra düğün davetiyesi hazırlamada zorlanmaktadır. Ancak, düşünüldüğü kadar da zor bir süreç değildir. Düğün davetiyelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus iki tarafın da beğenebileceği bir şey ortaya çıkarmaktır. İçten, samimi ve baktıkça geriye dönük hatıraları taze tutabilecek bir davetiye olmalıdır. Davetiye basımı aşamasında organizasyon adresini açık bir şekilde yazılmalıdır.

Davetiye Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni evlenecek çiftlerin hazırlık sürecindeki adımlarından biri de düğün davetiyeleridir. Düğün davetiyesinin güzelliği ve akılda kalıcı oluşu, hayatlarındaki en özel günü daha güzel yansıtmalarını sağlamaktadır. Genellikle uyumsuz davetiye basımları yüzünden çiftler arasında sorunlar çıkabilmektedir. Bu sebeple de çiftler arasında anlaşmazlık yaşanmaması için daha önceden daveti yenin ön izleminin yapılması gerekmektedir. Davetiyelerdeki en önemli taraf rengidir. Doğru rengi seçerek davetiye tasarımınıza hızlıca başlayabilirsiniz. Organizasyonun yapılacağı mekânın davetiye açısından etkisi oldukça fazladır. Örneğin, kapalı bir mekânda yapılan organizasyonlarda sade renkler tercih edilirken, açık mekanlardaki organizasyonlarda da koyu ve yeşil tonlar tercih edilebilir.

Davetiye basımı için bir diğer önemli nokta ise metin boyutudur. Metnin davetiyeye uygun bir şekilde ölçeklendirilip sabitlenmesi gerekiyor. Çok küçük yazılar davetliler tarafından hoş karşılanmayacağı gibi kötü bir görüntü de oluşturmaktadır. Metnin kısa ve öz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Metnin hemen altına ise düğün sahiplerinin ismi yazılmalıdır. Ancak, düğünlerde isimler yukarıda da yer alabilmektedir. İsimlerin ardından, en alta organizasyon mekânı ve tarih yazılarak davetiye tamamlanmaktadır.

Davetiye Nasıl Yapılır?

Etkinliklerin gözdesi olan davetiyelerin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekmektedir. Hayalinizdeki organizasyonu yansıtacak bir davetiye tasarımı için sıkça kararsızlığa düşebilirsiniz. Davetiye hazırlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de bilgisayar üzerinden davetiye hazırlamaktır. Ekonomik açıdan uygun ve özgün davetiyeler çıkmasının beraberinde sevdiklerinize dilediğiniz mesajları da iletebilirsiniz. Davetiye basımı için her etkinliğe özel, ayrı bir tasarım yapılması gerekmektedir. Hazır bir şablon kullanılması gibi durumlarda konsepte uygun tonlar ve desenler seçilebilmektedir. Örneğin, bir kız isteme töreninde daha soft ve pembe tonlar seçilirken, davetiyenizi sempatik bir hale getirebilirsiniz.

Davetiye Basımı Teknikleri

Matbaacılıkta davetiye basım teknikleri diğer basımlara göre biraz daha farklıdır. Arzu ettiğiniz davetiye seçimine uygun olarak farklı baskı teknikleri kullanılmaktadır. Kına, düğün ve nişan gibi organizasyonlar için istenen modele uygun olarak 8 farklı teknikle basımlar yapılmaktadır. Davetiyeler, özel kağıtlara basılarak etkinliğin türü için özenle hazırlanmaktadır. Davetiye metni içerisinde nerede ne zaman kaçta ne için davet edildiği gibi çeşitli soruların cevabının yer alması gerekmektedir. Davetiye basımları için birçok farklı süsleme tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler; gofre, flok baskı, sıcak yaldız baskı, sergraf baskı, ofset baskı ve kesim gibi basım türleridir. Her teknik kendi grubunda ortaya özel davetiyeler çıkarmaktadır. Davetiye basımı oldukça özenli yapılması gereken zorlu bir süreçtir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir