Düğün Davetiyesi Çeşitleri

Düğünler, birçok kişi için yıllarca hayali kurulan cemiyetlerdir. Aynı zamanda yıllar sonra geçmişe bakıldığında en özel anılar olarak kalır. Bu sebeple her detayı dikkatle düşünülmeli ve özenle seçilmelidir. Özellikle seçilen düğün davetiyeleri, hazırlık aşamasında büyük önem arz eder. Sevdiklerinize, davetlilerinize göndereceğiniz davetiyeler, yıllar boyu düğün gününüze özel bir hatıra olarak kalacaktır.  Bu sebeple düğün davetiyesi çiftler tarafından özenle seçilmelidir. Peki yıllarca saklanacak ve düğününüzü davetlilerinize ilan etmenizi sağlayacak düğün davetiyesi seçilirken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikler çiftlerin uyumu ve beklentileri birbiriyle örtüşür seviyede olmalıdır. Daha sonra düğün davetiye seçimi ve düğün hakkında birçok seçimi yapmak çok daha kolay olacaktır.

Düğün Davetiyesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

En özel günlerimizin bir nüshası olarak yıllarca sevdikleriniz ve kendiniz için saklayacağınız davetiyeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle çiftlerin ortak beğenisi göz önünde bulundurularak davetiye tasarımına karar verilmelidir. Tasarım belirlenirken ise düğününüz için düşündüğünüz etkinlik konseptiyle bir uyum yakalayabilirsiniz. Örneğin Türk Sanat Müziği konseptli bir düğün hayal ediyor iseniz, davetlilerinize göndereceğiniz düğün davetiyesi tercihi plak görünümlü bir materyalden yana olabilir. Ya da standartların dışına çıkıp, kendinize ve eşinize özel bir davetiye istiyorsanız, hayal ettiğiniz görseli yansıtan bir davetiye tasarımı yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda davetiye seçiminde, düğün için seçtiğiniz mevsimi de göz önünde bulundurmalısınız, Bahar ya da yaz aylarında gerçekleştirmeyi planladığınız düğün için çiçekli bir model tercih edebilecekken, kış aylarında gerçekleşecek bir salon düğünü için gümüş ya da gold detaylar tercih edebilirsiniz.  Planladığınız düğün tarihinize çok kısıtlı bir zaman kaldı ise, seçtiğiniz düğün konseptine uygun hazır davetiye tasarımlarına göz atabilirsiniz.

Düğün Davetiyesi İçin Tercih Edilecek Modeller

Düğün süreci tüm çiftler için stresli ve masraflı bir süreçtir. Birçok detayın kusursuz olması istenir. Fakat aynı zamanda bütçenize uygun en şık detayı bulmak için derinlemesine araştırma yapmalısınız. İstediğiniz model ve konsepti belirleyip, seçtiğiniz model için ortalama bir fiyat analizi yapabilirsiniz. Bütçenize uygun olarak düşük maliyetli şık bir davetiye tercihinde bulunmak istiyorsanız, zarflı davetiye modellerinin yansıra kalın materyalden üretilmiş davet kartlarını da tercih edebilirsiniz. Düğün davetiyesi tasarımının yanı sıra, davetiye basımı için kullanacağınız materyalin kalitesi de oldukça önemlidir. Kalın bir kâğıt tercih ederseniz, baskı, desen ve yazı daha şık duracaktır. Nostaljik bir konsept için ise eskitme bir Kraft kâğıt tercih edilebilir.

Şık ve sade zevkleriniz varsa şeffaf materyal üzerinde görünür ve okunaklı bir yazı ile minimal bir davetiye tasarımına kavuşabilirsiniz. Daha sonra üzerine basılacak olan yazı metninin okunaklı olması önemlidir. Tercih edeceğiniz yazı karakteri ise düğün konseptiniz ile ilgili davetlilerinize fikir verecektir. Davetiye modeli ve tasarımı çiftler tarafından tercih edildikten sonra, davetiye metnine karar verilebilir. Davetiye metni, düğün günü, tarihi ve mekânı hakkında bilgilendirici bir metindir. Aynı zamanda davetlilerinizi aranızda görmekten mutluluk duyacağınızı ifade eden özel bir metin oluşturabilirsiniz. Bu metinde tercih edeceğiniz yazı stili oldukça önemlidir. Okunaklı, aynı zamanda davetiye konseptinizle uyumlu bir yazı stili tercihi uygun olacaktır. Yazı stilinin yanı sıra, yazı rengi de düğün davetiyesi ile uyumlu ve okunabilir olmalıdır.

Davetiyenin tasarım aşaması bittikten sonra davetlilere ulaştırılma aşamasına geçilebilir. Davetiye zarflarınızın üzerinde, davetlileriniz için kişiye özel isim bölmeleri bırakabilirsiniz. Davetli listenizi oluşturduktan sonra, bu bölmelere özel yazı stilleri ile davetlilerinizin adını yazabilirsiniz. Bütçenize uygun olarak metal plakaların üzerine davetlilerinizin isimlerini de yazabilirsiniz. Davetiyelerinizin düğünden yaklaşık bir ay önce davetlilerin elinde olması, ideal bir zamanlama olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir