Düğün Davetiyesi Nedir?

Düğün, geçmişten günümüze kadar gelen ve iki kişinin hayatını bir tören ile birleştirmesi, evliliği kutlamasıdır. Düğün törenleri, toplulukların geleneklerine bağlı olarak çok çeşitlilik göstermektedir. Her kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Bazı kültürlerde düğün törenleri çiftin ebeveynleri, arkadaşları ve akrabaları ile birlikte bir hafta veya daha uzun sürebilir. Düğünler iki insan için en özel gün olarak görülür ve özenle hazırlıklar yapılır. Düğün organizasyonları çiftin istekleri ve beğenileri doğrultusunda düzenlenir. Özellikle düğün gününün önemi, mutluluk ve unutulmaz anlar yaşayabilmektir. Bu organizasyonlar düğün için gerekli olan her şeyi içermektedir. Düğünün yapılacağı mekân, düğün yemekleri, kokteyller, düğün davetiyeleri gibi özenle hazırlanılması gereken işlemleri kapsar.

Düğün Davetiyesi

Çiftlerin en özel günlerinde, mutluluklarını sevdikleriyle kutlamak istemeleri en doğal haklarıdır. Sevdiklerinin yanında oldukları düğün törenleri unutulmaz olanlardır. Yakınlarını bu özel güne davet etmek için tasarlanmış düğün davetiyeleri bulunmaktadır. Düğün davetiyelerinin üzerinde, çiftlerin seçtiği özel bir şiir dizesi ya da bir çağrı metni bulunmaktadır. Bu değişik ve özel çağrı yazıları ile davetlilerine mesaj göndermiş olurlar. Davetiyelerin üzerinde bulunan başka bir şey ise çiftin isimleri ve ebeveynlerinin isimleridir. Davetliler, bu davetiyeleri düğünün hatırası olarak saklayabileceklerdir. İleride bir gün, davetiyeye baktıkları zaman, çiftin en mutlu gününe tanıklık ettikleri zamanı isimlerden dolayı daha net hatırlayacaklardır.

Düğün mekânı, davetiyenin üzerinde açık adres olacak şekilde yazılır. Böylece düğün zamanı geldiğinde, davetliler kolayca düğün mekanını bulabileceklerdir. Hiçbir şekilde karışıklık yaşanmayacaktır. Düğün mekanları şehir merkezinden uzak olabiliyor ve ulaşım zor olabiliyor. Bazı düğün sahipleri, düğün mekânı için davetlilere özel araç kiralamaktadır. Bu gibi durumlarda, davetiyelerde bu aracın kalkacağı yer ve saat yazılmaktadır. Düğün sahipleri, davetlileri için bir jest yapmış olacak ve düğün davetiyesinde bir anı olarak kalacaktır. Davetiyeler aynı zamanda, davetliler için bir hatırlatıcı niteliği taşımaktadır. Aracı olmayan davetliler için düğün mekanına nasıl gideceği sorusunu ortadan kaldırmaktadır. Tabi bu durum her düğün için geçerli değildir. Düğünden düğüne değişmektedir.

Düğün zamanı, davetiyeler üzerinde olmazsa olmaz olarak yer verilen önemli bir ayrıntıdır. Davetiye üzerinde yazılan zaman özenle seçilmiştir ve çiftler için önemli bir tarihtir. Davetliler ise, bu tarihe uygun olarak program yaparlar. Düğün davetiyesi ile düğün zamanı hakkında önceden bilgi sahibi olurlar. Düğün tarihleri ve saatleri çiftlerin ve düğün mekanlarının uygunluklarına göre belirlendiği için bir genelleme yapmak mümkün değildir. Bu nedenle hafta sonuna ya da hafta içine denk gelebilir. Akşam vakti veya gündüz olabilir. Düğün davetiyeleri sayesinde, davetliler düğün zamanını önceden öğrenebilir ve buna uygun program yapabilir.

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Davetiyeler, düğün ya da sade bir nikah töreni yapacak olan çiftler için anı özelliği taşımaktadır. Çiftlerin ve ailelerin beğenileri doğrultusunda birçok davetiye çeşidi bulunmaktadır. Düğün davetiyesi fiyatları her bütçeye uygun olarak tasarlanabilmektedir. Davetiyeye çiftin fotoğrafının basılması, davetiyenin tek sayfa olması, davetiyenin basım adedi gibi faktörler fiyat çeşitliliğine neden olmaktadır. Çiftlere, daha önce hazırlanmış örnekler gösterilir. Gösterilen örneklerden kendilerine uygun olanını seçerler. Bu seçimden sonra fiyat ve basım adedi üzerinde anlaşılır. Daha sonra davetiye basım işlemine geçilir. Davetiyeler belirlenen tarihte teslim edilir. Düğün davetiyeleri tipik olarak şu yöntemlerden biri kullanılarak basılır: litografi, gravür, tipo baskı, termografi, bazen kör kabartma, sıkıştırma plakası işlemi veya ofset baskı. Baskı kalitesi ve kullanılan kâğıdın kalitesi uzun yıllar hatıra olarak saklanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir