Düğün Davetiyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düğün, iki kişinin dünya evine girmesi için düzenlenen en özel an olmaktadır. Bu özel anı en güzel ve en özel olması için çiftler bütün detayları düşünerek en güzeline karar vermektedirler. Düğün öncesi hazırlıkların en önemlisi ise davetlilere dağıtılan düğün davetiyesi olmaktadır. Düğün davetiyesi sanıldığından çok daha önemli olmaktadır. Bir düğün davetiyesi yapılacak düğünün konsepti hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden davetiye seçimi yapılırken düğün konseptine uygun bir davetiye seçimi yapılmalıdır. Eğer evlenecek çift davetiye seçimi hakkında karar veremiyorsa belli başlı noktalara dikkat etmelidir. Çünkü bu noktalar evlenecek çifti, en doğru davetiye seçimine götürecektir. Ayrıca davetiyenin modeli kadar davetiye içerisinde metin ve kâğıt türü de son derece önemli olmaktadır. Peki düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Davetiyenin Modeli ve Tasarımı

Düğün konseptini en güzel yansıtacak olan şey davetiye modeli olmaktadır. Davetiye dağıtılan kişiler ilk olarak davetiyenin dış görünüşüne bakarak kendilerince yorumlayacaklardır. Bu yüzden davetiyenin modeline ve tasarımına oldukça özen göstermelisiniz. Model seçilirken ilk olarak düğün konsepti ve düğün mekânı ele alınmalıdır. Klasik ve şık bir mekân için daha koyu renkli ve klas davetiye modelleri seçilebilirken sahil kenarı, kır düğünleri için daha açık renkli ve sade modeller seçilmelidir. Ayrıca kır düğünü tercih edenler için çiçek tasarımlı davetiyeler de düşünülebilmektedir. Bu sayede davetlileriniz de düğün konseptine uygun kıyafetler giyecek, düğün konseptiniz de tamamlanacaktır.

Çağrı Metni

Davetiyenin modelinden sonra ilk bakılan şey, davetiyede yazan çağrı metni olmaktadır. Bu metnin amacı davetlileri düğüne çağırmaktır. Metin hazırlanırken yine düğün konsepti ve mekân düşünülmelidir. Daha klas bir mekân ve düğün için daha ciddi bir metin yazılmalıdır. Fakat sahil kenarında olacak bir düğün için veya kır düğünleri için daha samimi ve içten metinler yazılabilmektedir. Bu metinler yazılırken uzun olmamasına ve davetlileri sıkmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü uzun yazılan bir metin davetliler tarafından okunmayacaktır. Düğün davetiyesinde yazının önemi kadar o yazının fontu ve rengi de önemli olmaktadır. Doğada yapılan bir düğün için büyük ve gösterişli fontlar beğenilmemektedir. Büyük ve gösterişli yazı fontları daha çok klas mekanlar için tercih edilmektedir. Ayrıca bu mekanların davetiyelerindeki yazı modeline uygun olarak altın sarısı tonlarda olabilmektedir. Doğada yapılan düğünlerin davetiyesindeki yazılar ise daha sade ve küçük olmalıdır. Böylece daha sade ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer kır düğünü yapacaksanız daha yeşilimsi tonlar, sahil kenarı bir düğün yapacaksanız ise daha mavimsi tonlar tercih edebilirsiniz. Hafif italik yazılar her zaman daha zarif ve şık görünmektedir.

Davetiyenin Kâğıt Türü

Davetiyenin bir diğer önemli faktörü kâğıt türü olmaktadır. Düğün sahipleri genel olarak bu faktöre pek önem vermeyerek en son aşamaya atmaktadır. Fakat bir davetiye her ne kadar en güzel model seçilmiş olsa da basıldığı kâğıt ile uyum göstermiyorsa güzelliğini yitirmektedir. Kâğıt türü seçimi yaparken kâğıdın ince olmamasına dikkat edilmelidir. Hatta daha ağır modellerde kâğıt biraz daha kalın olmalıdır. Bu sayede davetiye daha şık ve klas duracaktır. Doğada yapılacak düğünler için davetiye kâğıdı daha ince olabilse de fazla inceye kaçılmamalıdır. Ayrıca isteyenler için davetiyenin modeline uygun olarak dokulu türler de seçilebilmektedir. Bu kısım evlenecek çiftin zevkine kalmaktadır. Fakat dokulu türler seçilirken davetiyenin modeli göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde istenilen şıklık ve zariflik elde edilemeyebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir