Evlilik Hazırlık Sürecinde Unutmamanız Gerekenler

Evlenme telaşına kapılmış çiftlerin aklına takılan sorulardan birisi de evlilik hazırlıkları yaparken nelere dikkat etmeliyim sorusudur. Evlilik günü belki de hayatımızın en mutlu günü olarak tarihe yazılacaktır. Bunun için her çift evliliklerini çok güzel bir şekilde sevdikleri ile birlikte kutlamak ve eğlenmek istemektedirler. Bazı çiftler kır düğünü bazı çiftler ise salon düğünü tercih etmektedir. Bazı çiftler ise düğünlerini yalılarda yapmak nikahlarını orada kıymak istemektedirler. Evlenirken düğün yapabileceğiniz gibi düğün yapmadan da evlenme dairelerinde ve nikah salonlarında nikahınızı kıyabilirsiniz. Buradaki en temel etken maddiyattır. Her çift kendi bütçesine uygun kutlamayı tercih etmektedir. Evlilik konusunda bayanlar erkeklere nazaran daha heyecanlıdır. Bayanlar için düğünsüz evlilik olmaz desek yeridir.

Düğün için öncesinde hazırlık yapmak şarttır. Gereken her şeyi zamanında veya erkenden yaptığınız taktirde düğün günü yaklaştığında telaşa kapılmamış olursunuz. Düğün yapmak için öncelikle akrabalarınız ve sevdiklerinizle ortak karar verip bir düğün günü almanız mantıklı olacaktır. Böylelikle gelecek misafirleri de ayarlamış olursunuz. Düğün yapmaya karar verdiğinizde bütçenizi sarsmayacak şekilde plan yapmak sizin faydanıza olacaktır. Gelen misafir sayısına göre de salon düğünü, kır düğünü veya düğün yapmadan nikah salonunda nikah kıymayı tercih edebilirsiniz.

Düğün yapmadan önce kendinize taslak olarak yapılacaklar listesi hazırlayın. Böylelikle her şey planlı olmuş olur ve karışıklığa maruz kalmamış olursunuz.

Düğünlerin olmazsa olması gelinlik ve damatlıklar. Gelinlik ve damatlıkları düğün gününün öncesinde hazır etmeye çalışın. Gelinlik ve damatlık provaları tamamlanmış olmalı ve sadece giyilecek günü bekliyor olması gerekmektedir.

Düğün salonunu veya kır bahçelerini düğün tarihinizden 4-5 ay öncesinde tutmaya özen gösterin. Aksi taktirde son günlerde fiyat daha pahalı olabilir veya yer bulamama sorunu ile de karşılaşabilirsiniz. Sadece nikah kıymayı düşünüyorsanız belediyeye giderek öncesinde nikah günü almanız gerekmektedir. Düğün salonunda nikah kıydırmak isteyen kişiler ise nikah memurunu düğünden önce ayarlamayı unutmamalıdır.

Anı ölümsüzleştiren fotoğraflar. Düğünde gelinlik ve damatlık kadar önemli olan diğer bir şey ise fotoğraf çekimidir. İç mekan veya dış mekan olarak fotoğraf çekimlerinizi tercih edebilirsiniz. Genelde çiftler düğünden sonra fotoğraf çektirmeyi düşünürler ancak bizim tavsiyemiz fotoğraf çekimini düğünden önce rahat bir şekilde yaptırmanız yönünde olacaktır. Yanınıza yakın arkadaşlarınızı da alarak fotoğraf çekimine gitmenizde fayda olacaktır. Fotoğraf çekimi sırasında sizlere yardımcı olacak 2 kişiye ihtiyacınız olabilir.

Çiftler düğünden önce ortak olarak beğendikleri davetiyeleri seçmeli ve düğün gününden önce dağıtmış olmaları gerekmektedir. Davetiye seçimi yaparken de düğün konseptiniz ile uyumlu renkler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Düğünden sonra balayına gitmeyi düşünüyorsanız tatil rezervasyonu yaptırmayı unutmamış olmanız gerekir. Düğünden sonra tatile uçak veya otobüs ile gidecekseniz otogara veya havaalanına gitme planınızı oluşturmuş olmanız gerekmektedir. Bunlar küçük şeyler gibi gözükse de önemli detaylardır.

Gelin başı yaptırmak için ve damat tıraşı olmak için öncesinde kuaförünüz ve berberiniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Gelin çiçeğini sipariş etmeyi unutmayınız. Düğün salonunda keseceğiniz pastanız da çiçek kadar önemlidir. Eşinizi ile birlikte pasta seçmeyi unutmayınız. Düğün gününden önce cilt ve vücut bakımı yaptırdığınıza emin olunuz. Düğün gününün öncesinde çok geç uyumamaya özen gösterin. Düğün günü en çok yorulan kişi gelin ve damat olacaktır.

Gelinler düğün günü boyunca yanında makyaj malzemelerini bulundurmalıdır. Gün içerisinde makyaj bozulabilir ve tazelemek zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma maruz kalmamak için yakın arkadaşınızdan makyaj malzemelerinizi taşımasını isteyebilirsiniz. Genel olarak düğün koşuşturmasında yapılması gereken detayları sizlerle paylaştık. Her şeyden önce bugün düğün günü ve sizin gününüz. Eğlencenin keyfini çıkarın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir