Nişan Davetiyesi

Kişilerin organizasyonlara davet edilmesi için hazırlanan nişan davetiyesi gibi kısa mektupların birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin içerisindeki en önemlisi, davetiyelerin hangi organizasyon için hazırlandığıdır. Davetin niteliği aynı zamanda davetiyenin de tasarımını oluşturmaktadır. Nereye, ne zaman, kimin, ne için davet edildiğine dair bilgilerin bu kısa mektupların içerisinde yer alması gerekmektedir. Nişan davetiyelerinde yer alan cümlelerin kısa ve öz olması sağlanmalıdır. Fazla ve gereksiz bilginin yer alması kafa karıştıracağı için davetlileri de yorabilmektedir. Nişan davetinin nerede, ne zaman yapılacağı gibi bilgilerden birinin bile eksik olması organizasyonu etkileyebilmektedir. Davetiyenin yazılış biçimin saygılı ve samimi olması sağlanmalıdır. Türkçenin dil kurallarına uygun olarak yazım gerçekleştirilmedir. İmla ve noktalama yanlış anlaşılmalara yol açabilmektedir. Daveti kimlerin verdiği ve kimlerin davet edildiği bilgilerinin davetiye içerisinde yer alması gerekmektedir. Nişan için hazırlanan davetiyeler, davetiyeler için özel olarak hazırlanan kağıtlara basılmalıdır. Kişi ve kurum istediğine bağlı olarak el yazısı da tercih edilebilmektedir.

Nişan Davetiyesinde Neler Yazılmalı?

Kişilerin özel günlerinden biri olarak sayılan nişanlar için hazırlanan davetiyelerde çeşitli yazılar yer almaktadır. Bu yazıların nişan organizasyonuna uygun olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Bu sebeple de nişan davetiyesi için uygun cümleler kurulmalıdır. Nişan davetiyelerinin sade ve anlaşılır şekilde hazırlanması için karmaşık ve anlaşılması güç cümlelerden uzak durulması gerekmektedir. Davetin kaç kişilik olacağı ve davetiyenin kaç kişilik olarak verildiğinin belirtilmesinde fayda vardır. Davetiyelerinize cümle bulmakta zorlanıyorsanız birçok hazır kalıp bulunmaktadır. Bu kalıplar arasından size uygun olanları tercih edebilirsiniz. Davetiyenin başında nişanlanan kişilerin adının yazılmasının ardından nişan törenimizde ‘sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız’ şeklinde kısa ve net bir cümle kalıbı kullanılabilir. Ya da ‘nişanımızda sizleri de aramızda görmek dileği ile…’ gibi kalıplaşmış nişan davetiyesi sözleri de tercih edilebilir. Anlatım dilini her zaman için sade ve anlaşılır tutmak gerekmektedir.

Kalıplaşmış cümlelerden yararlanmak her zaman için zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Davetiyelerinizin farklı olmasını istemeniz halinde bu sözleri kullanmayabilirsiniz. Klasik nişan davetiyelerinde yer alan sözlerin dışında kendi yaratıcılığınız ile sözler hazırlayabilirsiniz.

Nişan Davetiyesi Tasarımı

Nişan davetiyelerinizin tasarımını kendiniz hazırlamak istemeniz halinde çeşitli tasarım programlarından yararlanabilirsiniz. İstediğiniz modele ulaşabilmek için temel bilgisayar kullanımınız yeterli olacaktır. Peki davetiyenizi tasarlamaya nereden başlamanız gerekmektedir? Nişan davetiyesi tasarımınız için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Nişan konsepti ve tarzını belirlemek,
  • Tasarımın hazırlanacağı programı seçmek,
  • Davetiyede yer alacak cümlelerin kararına varmak,
  • İstenilen model için hazırlan şablon bulmak ya da sıfırdan hazırlamak,
  • Son olarak ise tasarımını yaptığınız davetiyenizin basımını yaptırmanız gerekmektedir.

Tasarım denilince akla ilk gelen programlardan biri Adobe’dir. Adobe İllustratör ve Photoshop programlarını kullanarak dilediğiniz tasarımlar ile davetiyelerinizi hazırlamanız mümkündür. Hayalinizdeki modeli, dilediğiniz renk ve figürler ile tasarlayabilirsiniz. Eğer programlar hakkında yeterince tecrübeli değilseniz hazır nişan davetiyesi şablonlarını kullanarak minik düzenlemeler ile nişan davetiyenizi oluşturabilirsiniz.

Nişan Konseptine Uygun Davetiye Seçimi

Nişan ve diğer organizasyonlar için de geçerli olan konseptler, organizasyonun hangi mekânda ve nasıl bir dekorla yapılacağına göre karar verilebilmektedir. Nişan davetiyelerinin seçilen konsepte uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Konsepte uygun olmayan davetiyeler aykırı görülebilmektedir. Çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri olan davetiye modellerindeki yanlış seçim, ortaya uygunsuz bir görünüm çıkarmaktadır. Mekân ve konsept seçiminin ardından davetiye seçiminin yapılması çiftlerin tercihlerini daha kolay hale getirmektedir. Nişan davetiyesi seçiminde davetiye konsepti için nişanın iç mekânda ya da dış mekanda olup olmayacağına göre karar verilmesi çiftlerin seçim sürecini daha da kolaylaştıracaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir