Sade Bir Düğün Davetiyesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Özel günlerin vazgeçilmezi ve habercisi olan davetiye seçimi düğününüzün nasıl olacağını yansıtır. En telaşlı günlerinizde davetiye seçimi için birkaç saatinizi ayırmanız gerekecek. Düğün mekânınızı, tarihini ve saatini net bir şekilde belirledikten sonra sıra davetiyeye gelir. Davetiye seçimi yaparken düğün konseptinize ve mekânınıza uygun bir model seçmek düğününüzü en iyi şekilde yansıtacaktır. Sadece model ve renk tasarımı değil içerisindeki metin ve yazı fontu da oldukça önemlidir. Davetiyeniz düğün tarihinden en az bir hafta ya da on gün önce dağıtıma hazır olmalı ve ulaştıracağınız kişilere en kısa sürede teslim edilmelidir. Bunların yanı sıra davetiye sayısını da misafir sayınıza uygun olarak belirlemeniz gerekmektedir. Her aileye bir adet davetiye dağıtacağınızı hesaplayarak her iki ailenin de misafir sayısını göz önünde bulundurarak sayıyı belirlemelisiniz.

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

Düğün davetiyesi seçerken hayallerinizdeki tasarımı gözünüzün önüne getirmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Burada görev çiftlere düşmektedir. Çiftler hayallerine en uygun davetiye modelini seçerek özel günlerini daha da güzelleştirebilirler. Davetiyenin tasarımı, modeli, rengi, konsepte uygunluğu, metni gibi birçok özellik göz önünde bulundurulurken size hitap etmesi aslında en önemli noktadır.

Davetiye Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Size en uygun tasarımdaki davetiyeyi seçmek için ilk önce sizi yansıtması gerektiğini unutmayın. İçinize sinen ve hayallerinize uygun bir tasarım seçmelisiniz. Düğün teması da oldukça önemlidir. Kır düğünü, salon düğünü, nikâh gibi seçeneklerden hangi temada düğününüz gerçekleşecekse ona uygun tasarım seçmelisiniz. Düğünün yapılacağı mekân ve mevsim oldukça önemlidir. Mevsime uygun renkler ve temalar kullanılması da memnuniyetinizi artıracaktır. Kış düğünü için renkli, coşkulu ve bahar temalı davetiye seçmek doğru olmayacaktır. Daha sade ve şık seçimler kış düğünlerine uygundur. Renkli ve çiçekli modeller daha çok kır düğünü konseptine uygun tasarımlardır. Kış düğünü için ise koyu renkli, gri tonlarda, altın veya gümüş varaklı modeller tercih edilebilir. Davetiye tasarımcılarının size önereceği hazırdaki taslakları inceleyerek size hitap eden bir davetiye tercih edebilirsiniz.

Davetiye Metni Nasıl Seçilmelidir?

Davetiye tasarımını belirledikten sonra artık iş davetiyenin iç metnine gelecektir. Yine metnin rengi, yazı tipi, fontu da kişiye özel tercih edilebilir. Metinde renk kullanılması pek tercih edilen bir durum değildir, genelde siyah renk tercih edilmektedir. Metnin yazılacağı alan da isteğinize bağlı olarak değiştirilebilir. Bunun yanı sıra sizin ve eşinizin ruhunu yansıtan bir metin belirlemek de davetiyenizde sizi yansıtan özelliklerden biri olacaktır. Metnin yazı tipi de mutlaka okunaklı olmalıdır. Bu yüzden italik yazı tiplerinden kaçınmalısınız. Ailenin isimleri ile davetiye metni de aynı boyutta olabilir ancak detaylar daha küçük boyutlarda yazılmalıdır.

Davetiye Kâğıdı Nasıl Olmalıdır?

Davetiyenizin tasarımı ve metni seçtikten sonra davetiye materyalinizi belirlemekle işe devam edebilirsiniz. Davetiyenin modelini gösterecek en uygun kâğıdı seçmekte oldukça önemlidir. Dokulu mu, düz mü, ince mi, kalın mı yaptıracağınıza karar vermelisiniz. Sizin tarzınıza ve bütçenize uygun bir kâğıt seçebilirsiniz. Temanıza uygun olarak da kraft kâğıt, retro modeller, vintage davetiye modelleri gibi birçok kâğıt çeşidi arasından seçim yapabilirsiniz.

Davetiye Zarfı Nasıl Seçilmelidir?

Davetiye zarfı seçimi de diğer dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Davetiye kağıdında tercih ettiğiniz renk, tema ve kağıt çeşidini zarfta da tercih edebilir ve devamlılığı sağlayabilirsiniz. Yine sade bir model seçmek davetiyenize asalet katacaktır. İhtişamlı bir düğün yapacaksanız daha ağır modeller tercih etmelisiniz. Kaliteli ürünler seçtikçe fiyat da artacaktır ancak düğününüze yakışır olması burada göz önünde bulundurmanız gereken noktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir